27 серпня Федерація роботодавців України спільно із колегами із Союзу хіміків України, виробниками міндобрив (ПрАТ "АЗОТ"), та представниками спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» провела нараду із Аллою Горбатюк, Заступником Голови Держпраці та представниками відомства.

Темою обговорення стали питання поводження з вибухонебезпечними об’єктами та упорядкування діяльності складів зі зберігання аміачної селітри.

За інформацією Держпраці, на сьогодні відповідно до Доручення Прем’єр-Міністра України проведено перевірки 244 суб’єктів господарювання. Перевірено 258 об’єктів, виявлено 651 порушення та притягнуто до відповідальності 49 посадових осіб. Окрім того подано 4 позовні заяви про зупинення виконання робіт або експлуатації складів.

Представники Держпраці підкреслили готовність суб’єктів господарювання невідкладно усувати виявлені в ході перевірок порушення. Проте є ситуації, які викликають труднощі під час перевірок, або залишаються неврегульованими. Наприклад, невизначеною залишається доля вантажів компаній-банкрутів, які довгий час знаходяться на зберіганні в орендованих складах та на територіях.

На зберіганні сьогодні виявлено 40 690 тон аміачної селітри. Разом із тим, учасники наради повідомили, що споживання селітри в Україні складає 2,3 млн тон на рік.

Усі учасники зустрічі підкреслили важливість проведення таких перевірок, а також необхідність спільного напрацювання механізмів вирішення складних ситуацій для попередження порушень.

Представники хімічної галузі наголосили, що на підприємствах діє відпрацьована роками система безпеки та постійний контроль, як внутрішній, так і з боку відповідних органів. Разом з тим виконуються норми добровільних стандартів якості ISO. Частіше за все надзвичайні події трапляються там, де є несанкціоноване зберігання та поводження із речовиною, або відсутній контроль за її хімічним складом. Оскільки основну небезпеку несуть саме домішки, які можуть потрапити до нітрату амонію при неналежному поводженні з ними, або вплив зовнішніх факторів (наприклад зварювальні роботи).

Серед основних пропозицій роботодавців можна виділити такі:

  • необхідно узгодити питання відносин між власниками складів та орендарями щодо того, хто повинен нести відповідальність за небезпечні речовини, які зберігаються на орендованих складах.
  • необхідно приділити увагу перевіркам тих об’єктів, де виготовлення, зберігання та використання аміачної селітри не є основними видом діяльності, або є сезонним видом робіт.
  • посилити контроль за трейдерами, які закупають аміачну селітру. А також встановити контроль на всьому ланцюгу поставок, після випуску продукції від виробника.
  • встановити контроль за безпечністю сировини, яка використовується для виготовлення селітри аміачної.
  • необхідно встановити державний контроль імпортної сировини.
  • запровадити механізм попереднього інформування органів Держпраці щодо наміру поставки селітри аміачної в Україну, з метою завчасного проведення перевірок складів та територій, де буде в подальшому розміщуватися та зберігатися такий товар, на їх відповідність вимогам безпеки.
  • більшу увагу приділити виявленню та контролю тих нелегальних суб’єктів господарювання, які нехтуючи умовами безпеки з метою отримання конкурентних переваг, налагодили виробництво рідких мінеральних добрив та здійснюють операції з небезпечними об’єктами у неналежних умовах.
  • слід врегулювати питання відповідальності за небезпечні вантажі, які належать підприємствам, що стали банкрутами. Зокрема, учасники запропонували визначити механізми конфіскації таких товарів.

За результатами наради учасники домовились, що бізнес сформує комплексні пропозиції щодо обговорюваної проблематики та змін до законодавства і направить їх Держпраці як органу з координації питань поводження з вибухонебезпечними об'єктами для узагальнення та направлення Уряду. Також відповідні пропозиції будуть направлені до інших державних органів, виходячи з їх компетенції.

am.sel 3

am.sel 4

am.sel 2

Шаблон сайта скачали с JooMix.org